Samolot M-346 Master jest produkowany przez firmę Alenia Aermacchi, od stycznia 2016 funkcjonującą jako integralna cześć koncernu Finmeccanica. W lutym 2014 roku, w oficjalnym postępowaniu przetargowym został on wraz z zaawansowanym systemem szkolenia lotniczego AJT (Advanced Jet Trainer), wybrany przez Polskę jako najlepsza propozycja dla lotnictwa wojskowego.

Dzięki M-346 polskie siły powietrzne będą mogły w pełni samodzielnie szkolić przyszłych pilotów takich nowoczesnych samolotów bojowych jak F-16, czy MiG-29 i po 2017 roku zrezygnować z kosztownego, podstawowego kształcenia kandydatów na pilotów F-16 w USA. Polska zamówiła 8 samolotów M-346 z otwartą opcją na cztery kolejne. Pierwsze maszyny przylecą do Polski jesienią 2016 roku. W pakiecie Finmeccanica dostarczy kompletny system szkoleniowy składający się z symulatorów, komputerowego systemu wspomagania szkolenia oraz pakietu szkoleniowego i logistycznego.

Samolot M-346 Master jest rozwijany od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Dziś jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów szkolnych na świecie, a kompleksowy system szkoleniowy jest szczytowym osiągnięciem myśli lotniczej, inżynierskiej i informatycznej.