Artur Kielak website


Artur Kielak, 38 lat.  Za sterami samolotów od 1995 roku spędził ok. 10000 godzin. Swoją karierę lotniczą rozpoczął od latania na szybowcach i skoków spadochronowych. Zawodowo związany z liniami lotniczymi Ryanair, gdzie pełni funkcję kapitana Boeinga 737-800. Oprócz samolotowej licencji liniowej, Artur posiada amerykańską licencję zawodową: samolotową i śmigłowcową z uprawnieniami do lotów według przyrządów i na samoloty wielosilnikowe. Latał na ponad 30 typach samolotów i śmigłowców tłokowych, turbośmigłowych i odrzutowych. Artur jest również instruktorem samolotowym. Od wielu lat jest członkiem kadry narodowej RP w akrobacji samolotowej, pilotem pokazowym, Mistrzem Polski w akrobacji samolotowej oraz od wielu lat najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem w akrobacji samolotowej na mistrzostwach Europy i Świata – gdzie stale plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych pilotów. Artur jest też aktualnym V-ce mistrzem Wielkiej Brytanii w akrobacji samolotowej w klasie UNLIMITED oraz V-ce Mistrzem Świata – Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju z 2015 roku.

Ponadto Artur jest pilotem demonstracyjnym i przedstawicielem firmy XtremeAir w Polsce, która produkuje najnowocześniejszy certyfikowany samolot akrobacyjny na świecie: XA41 i 42.

Artur posiada tytuł magistra Wydziału Lotnictwa – Akademii Obrony Narodowej w dziedzinie lotniczych systemów nawigacyjnych, a jego celem, oprócz mistrzowskiego opanowania akrobacji, jest w przyszłości pilotowanie historycznych odrzutowych samolotów wojskowych. Artur pasjonuje się żeglarstwem, historią II Wojny Światowej oraz sztukami walki. Jest wielkim fanem muzyki metalowej i rockowej.


Filmy Artura Kielaka